METODA POMODORO - CO TO TAKIEGO?
Metoda Pomodoro to sposób zarządzania czasem, który został wymyślony przez Francesco Cirillo. Ta wdzięczna nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza, w kształcie pomidora, którego używał Francesco. Metoda ta polega na podzieleniu czasu pracy na równe części - zwane pomodori (z włoskiego pomidor). Jedno pomodori trwa dokładnie 25 minut. Po tym czasie następuje 5-minutowa przerwa.
ZASADY - JAK TO DZIAŁA?
Ten sposób organizacji jest bardzo prosty w działaniu - wystarczy znać kilka podstawowych zasad i można zaczynać.
Krok 1: Wybierz projekt. Zrób listę zadań do wykonania.
Krok 2: Ustaw timer na 25 minut.
Kiedy masz do wykonania zadanie, które wymaga od Ciebie poświecenia większej uwagi i czasu, wówczas podziel je na kilka mniejszych.
Krok 3: Skup się wyłącznie na wykonywanym zadaniu.
Nie rozpraszaj się - nie sprawdzaj poczty, nie przeglądaj FB - to może zaczekać. Pracuj do końca wyznaczonego czasu. Jeśli w trakcie pomodori zdasz sobie sprawę, że konieczne, dla ukończenia całego projektu, jest wykonanie kolejnego zadania, którego na liście nie ma, po prostu zanotuj je na kartce - zajmiesz się nim później. Kiedy jednak musisz z jakiejś przyczyny przerwać pracę po powrocie musisz powtórzyć pomodori jeszcze raz.
Krok 4: Kiedy pomodori dobiegnie końca odznacz z listy wykonane zadanie.
Kiedy minutnik zadzwoni nie kontyynuuj dalej pracy, tylko zrób sobie przerwę, na którą zasłużyłaś.
Krok 5: Zrób sobie przerwę.
Po każdym Pomodoro należy Ci się 5 minut przerwy. Po tym czasie zacznij następne zadanie z listy ustawiając kolejne Pomodoro.
Krok 6: Po 4 pomodoro zrób dłuższą przerwę (15-30 minut).
Po tym czasie wróć do pracy na kolejną serię pomodoro. Jeśli masz mniej niż 4 zadania do wykonania po ich wykonaniu zrób krótką przerwę (nie dłuższą niż 5 minut), a potem zacznij cały cykl od nowa - czyli rozpisz kolejne zadania i działaj dalej.
Dlaczego 25 minut? Okazuje się, że jest to optymalny czas, w którym jesteśmy w stanie się skupić. Dłuższe okresy pracy bez przerw sprawiają, że częściej odpływamy w inne kierunki, niekoniecznie związane z wykonywanymi zadaniami. Metoda Pomodoro opiera się na założeniu, że częste przerwy mogą przyczynić się do poprawy sprawności naszego umysłu.
NARZĘDZIA - CZEGO POTRZEBUJĘ ŻEBY ZACZĄĆ?
Zaletą tej metody jest prostota oraz małe wymagania sprzętowe. Jedyne czego będziesz potrzebować to kartka papieru, długopis oraz coś, co będzie Ci odmierzać czas, a więc kuchenny minutnik czy czasomierz w telefonie. Możesz także skorzystać ze strony, na której masz już wszystko ustawione: Marinara Timer.
DLA KOGO? CZY METODA POMODORO TO COŚ DLA MNIE?
Metoda Pomodoro jest dla każdego od studenta przez freelancera, prawnika, nauczyciela po dyrektora wielkiej korporacji. To idealny sposób na organizację pracy i stworzenie większej ilości czasu wolnego. Dzięki zastosowaniu interwałów i braku zewnętrznych oraz wewnętrznych rozpraszaczy jesteśmy w stanie pracować bardziej wydajnie. Wykonujemy poszczególne zadania nie tylko dokładniej, ale i szybciej. Dzięki czemu skracamy czas pracy nad projektem, zyskując przy tym dodatkowy czas.
METODA POMODORO I JEJ ZALETY - JAKIE KORZYŚCI PRZYNIESIE MI PRACA WEDŁUG ZASAD FRANCESCO CIRILLO?
- Przede wszystkim nauczysz się efektywnego zarządzania swoim czasem.
- Nauczysz się panować nad wszelkiego rodzaju wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami rozpraszającymi.
- Nauczysz się cieszyć wolnym czasem.
- Od teraz nie tylko będziesz bardziej produktywna, ale także zadowolona z życia.
Słyszałaś już o metodzie Pomodoro? Próbowałaś tej techniki zarządzania czasem? A może znasz inne ciekawe sposoby zarządzania czasem pracy? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach.