Tekst o przekąskach, które można kupić w sklepie, a które nie zrujnują, ani zdrowia ani portfela cieszył się dość dużą popularnością - dlatego też postanowiłam wprowadzić nową serię pod tytułem "dobre z dyskontu". Znajdziesz tu produkty, dostępne w polskich dyskontach, na które warto zwrócić uwagę - smaczne, z dobrym składem i w przystępnych cenach.
Na początek coś dla miłośników słonych przekąsek, czyli warzywne chipsy z solą morską (4.99 zł). Co prawda nie są dostępne w stałej sprzedaży, ale warto na nie zwrócić uwagę podczas tygodnia Deluxe, który powtarza się w Lidlu dość regularnie.
Skład:
64% warzywa w zmiennych proporcjach (pasternak, bataty, buraki ćwikłowe, marchew), 35% olej słonecznikowy, 1% sól morska.
Wartości odżywcze:
w porcji 100 g:
kalorie - 517
tłuszcz - 34.9 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 3.7 g
węglowodany - 40.5 g w tym cukry - 19.7 g
białko - 4.4 g
sól - 1 g
Oczywiście nadal nie jest to opcja idealna, bo jednak są to chipsy smażone, a nie pieczone, a 100 g opakowanie zawiera 517 kalorii, ale nie ma tu zbędnych dodatków w postaci konserwantów czy wzmacniaczy smaków. Sprawdzą się idealnie, kiedy mamy ochotę na chipsy, ale nie mamy czasu, by przygotować je samemu w domu.
Wszyscy wiemy, że sajgonki są przepyszne, ale zdajemy sobie także sprawę z tego, że nie każdemu chce się stać w kuchni i je rolować. Tym bardziej, kiedy chcemy je zjeść tu i teraz. Rozwiązaniem tego problemu jest kupienie sajgonek z warzywami firmy Virtu (5.99 zł). W opakowaniu znajduje się 5 sajgonek oraz saszetka z sosem słodko-kwaśnym. Do wyboru masz także wersję z kurczakiem oraz z mięsem wołowo-wieprzowym.
Skład:
sajgonki: mąka pszenna, marchew (12.6%), woda, olej rzepakowy, cebula (7.5%), por (7.5%), skrobie, pędy bambusa (5%), szczypior (3%), olej sezamowy, cukier, grzyby mun (2.2%), sos sojowy (nasiona soi, woda, mąka pszenna, sól), makaron (skrobia z fasoli, skrobia grochowa), sól, pieprz
sos: woda, syrop glukozowo-fruktozowy, ocet spirytusowy, cukier, skrobia modyfikowana, sól, przyprawy, ekstrakt z papryki.
Wartości odżywcze:
w porcji 100 g (same sajgonki bez sosu):
kalorie - 227
tłuszcz - 9.7 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0.9 g
węglowodany - 30 g w tym cukry - 6 g
białko - 3.6 g
sól 1.1 g
sos (w porcji 100 g):
kalorie - 158
tłuszcz - 0 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0 g
węglowodany - 39 g w tym cukry - 31 g
białko - 0.3 g
sól - 1.8 g
Jak widać sajgonki mają dobry, prosty skład. Sos już niekoniecznie jest taki idealny, ale tak niestety wyglądają gotowe sosy słodko-kwaśne. Na szczęście zawsze mamy wybór i możemy nie zjeść sosu. Virtu nie żałuje nam warzywnego farszu, który jest dobrze doprawiony - z lekko pikantną nutą. Nie używa przy tym wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, ani konserwantów.
Same sajgonki możemy przygotować na dwa sposoby albo upiec w piekarniku albo usmażyć we frytkownicy. Ja zawsze wybieram wersję pieczoną - nie ma sensu dodawać daniu zbędnych kalorii. Przygotowane w piekarniku są zdrowsze, a chrupią tak samo, z tym że nie ociekają tłuszczem.
Jeśli próbowałaś kupić kiedyś gotowy hummus to zapewne dobrze wiesz, że znalezienie takiego, który nie zawiera glutaminianu sodu, sorbinianu potasu oraz benzoesanu sodu graniczy z cudem. Póki co jedyny hummus, jaki udało mi się znaleźć bez dodatku chemii to ten z Lidla. Za 160 g opakowanie zapłacimy 3.99 zł.
Skład:
53% ciecierzyca gotowana (ciecierzyca, woda, sól), woda, olej rzepakowy, 11.6% pasta sezamowa Tahini, cukier, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, czosnek suszony, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, kmin rzymski.
Wartości odżywcze:
w porcji 100 g:
kalorie - 278
tłuszcz - 19 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 1.7 g
węglowodany - 17 g w tym cukry - 0.8 g
błonnik - 2.7 g
białko - 8.3 g
sól - 1 g
Wiadomo, że domowy smakuje zawsze lepiej i jest doprawiony pod nasze kubki smakowe, ale jeśli masz akurat ochotę na hummus, a chęci do jego przygotowania już nie tak duże to ten z Lidla będzie idealny w takiej sytuacji.
Kolejny produkt, podobnie jak warzywne chipsy, pochodzi z tygodnia Deluxe. Na szczęście powtarza się on regularnie, więc jeśli nie uda Ci się go kupić teraz to poluj na niego następnym razem. Olej z awokado (9.99 zł) uchodzi za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Posiada wiele właściwości zdrowotnych - obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom dziąseł, ma pozytywny wpływ na wzrok oraz skórę, jest także pomocny w leczeniu artretyzmu. Znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym - jest składnikiem kremów, olejków oraz mydeł.
Skład:
olej z awokado
Właściwości odżywcze:
w porcji 100 ml:
kalorie - 824
tłuszcz - 91.6 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 16.4 g
węglowodany - 0 g
białko - 0 g
sól - 0 g
Rafinowany olej z awokado ma bardzo wysoką temperaturę dymienia (255 stopni Celsjusza), a więc idealnie nadaje się do smażenia. Sprawdzi się równie dobrze jako dodatek do pesto, marynat, sałatek, makaronów oraz przy pieczeniu warzyw.
Na koniec coś dla tych, którzy nie wyobrażają sobie obiadu bez zupy, ale niekoniecznie lubią ją gotować - zupa ogórkowa z koperkiem (6.99 zł). Produkt ten nie zawiera wzmacniaczy smaków, barwników i substancji konserwujących.
Skład:
woda, ogórki kwaszone 21.2% (ogórki, woda, sól, mieszanka przypraw), ziemniaki, marchew, cebula, por, pietruszka korzeń, seler korzeń, masło (z mleka), czosnek, sól, olej rzepakowy, koperek (0.2%), pieprz czarny, liść laurowy.
Wartości odżywcze:
w porcji 100 g:
kalorie - 25
tłuszcz - 1.1 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone - 0.5 g
węglowodany - 2.7 g w tym cukry - 1.1 g
błonnik - 1.2 g
białko - 0.6 g
sól - 0.98 g
Wystarczy przelać zupę do garnka i podgrzać. Smakuje jak domowa - z dużą ilością ogórków, ziemniaków i marchewki. Opakowanie wystarczy, aby się najeść, a jeśli planujesz drugie danie to 490 g, spokojnie wystarczy dla dwóch osób.
Wszystkie te produkty bardzo dobrze znam i kupuję, więc z czystym sumieniem mogę Ci je polecić. Sprawdzają się idealnie, kiedy dopada nas ochota na konkretne danie, ale czas nie pozwala nam na dłuższy pobyt w kuchni w celu ich przygotowania. Warto więc zaglądać do dyskontów, bo można tam znaleźć prawdziwe perełki - nie tylko z dobrymi składami, ale także w przystępnych cenach.
Robisz zakupy w dyskontach? Znasz przedstawione tu produkty? Co według Ciebie warto kupić w Lidlu?